Навігація

Останні коментарі

Календар ФТЛ

Програвач


PopUp MP3 Player (New Window)
Hosting CityHost

Лампада, що світить крізь століття

Лампада, що світить крізь століття

Юрій Пиріг

Заступник директора ліцею з науково-методичної роботи.

Кожного року, у день Різдва Пресвятої Богородиці, 21 вересня, в ІФНТУНГ -  нашому базовому вищому навчальному закладі ‑ відзначається День Університету.

Цьогорічний День Університету був особливим. В його рамках відбулося освячення пам’ятника видатному українському та австро-угорському ученому та громадському діячу Івану Пулюю.

На відкритті пам’ятника, зокрема, були присутні мер міста Івано-Франківська, представники духовенства, ректори Прикарпатського національного та медичного університетів і, звичайно, ректор Університету нафти і газу, академік Євстахій Крижанівський.

Ще однією важливою подією стало відкриття лабораторії апаратно-програмних засобів фірми “Siemens” кафедри комп’ютерних технологій в системах управління та автоматики і науково-дослідницької лабораторії тампонажних розчинів кафедри буріння нафтових і газових свердловин.

Того ж дня ліцеїсти груп Л-12 та Л-22, які мали заняття в корпусах Університету, побували на зустрічі  з доцентом Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, кандидатом фізико-математичних наук  Ольгою Михайлівною Збожною.  

Пані Збожна багато років присвятила вивченню наукової та духовної  спадщини Івана Пулюя. Вона прочитала ліцеїстам захоплюючу лекцію про культурну, просвітницьку та літературну діяльність цього видатного українця.  Як не прикро, сказала Ольга Михайлівна, але в Україні ім’я Пулюя донедавна було багатьом невідоме. Тільки із здобуттям незалежності про нього заговорили, як про справжнього відкривача рентгенівських променів, його наукові здобутки в галузі фізики,  електротехніки та неруйнівного контролю стали надбанням нації. Саме цей науковий доробок підняв Івана Пулюя  на вершину світової слави.

Та науковими дослідженнями у галузі фізики  не вичерпується талант Івана Пулюя. Ще гімназистом він засновує молодіжний гурток для вивчення і популяризації української історії та літератури. У студентські роки перекладає українською мовою підручник геометрії.

Майбутній учений брав активну участь у боротьбі за створення у Львові окремого українського університету, друкує статті на захист української мови. В роки першої світової війни виступає за відродження української державності.

За свідченням очевидців, Іван Пулюй знав 15 мов, у тому числі давні — грецьку і гебрейську. Саме таку людину шукав Пантелеймон Куліш для першого перекладу Біблії українською мовою. Творча співпраця тривала понад двадцять років. Переклад Нового Завіту було закінчено 1871 року. Остаточну редакцію, кінцеву коректуру Іван Пулюй завершив через вісім років, а ще через два роки книга побачила світ.

Хоча наукове життя Івана Пулюя в основному пройшло за межами України – у Відні та  Празі,  помислами і добрими справами він залишався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич. Ректор Празької політехніки говорив, що Іван Пулюй був людиною сильних переконань і гостро викарбуваною особистістю. Він був людиною, що знала, як дотримуватися вірності народові, з якого вийшов, і для якої немає більшої вірності, ніж вірність власному народові.

Під кінець зустрічі пані Ольга подарувала бібліотеці нашого навчального закладу свою  нову книгу про найбільшого  українця у фізиці 19-го століття  “Іван Пулюй: - лампаду одні другим передадуть”.

Ліцеїсти та викладачі щиро вдячні Ользі Михайлівні за цікаву зустріч.

Окрема подяка – Василю Мойсишину, доктору наук, керівнику Івано-Франківського обласного осередку Наукового товариства імені Шевченка, який допоміг організувати цю зустріч.