Навігація

Календар ФТЛ

Програвач


PopUp MP3 Player (New Window)
Hosting CityHost

Казка не закінчується.

Роздуми вчителя філолога про літературний конкурс “Спогад про літо-2013”

Уже стало доброю традицією проводити у Фізико-технічному ліцеї літературний конкурс “Спогад про літо”. Задум виник у директора ФТЛ п. М. Янишівського ‑ фізика за фахом, лірика за покликанням ‑ і успішно реалізується вже котрий рік.

Метою конкурсу є виявити обдарованих дітей, які люблять літературу, сприяти їхньому розвитку, набувати знання щодо використання різних літературних жанрів та глибше вивчати, а потім – що найголовніше –уміти застосовувати поетичний синтаксис. Перші спроби ще нагадували звичайні шкільні твори. Написані у публіцистичному стилі, вони мали здебільшого описовий характер, дещо збідненими були і художні засоби, однопланові сюжетні лінії.

Тоді учителі-словесники почали на заняттях більше приділяти уваги жанровим особливостям творів, практикувати твори-мініатюри, твори-описи, твори-новели, оповідання з обрамленням. Більше уваги надавали умінню ліцеїстів “бачити” творчий процес виучуваних творів письменників, заглиблюватись у майстерність поетичних творів. Це дало відповідні результати.

Уже наступного року зросла відповідальність юних літераторів ліцею: творчі доробки були охайні, без помилок, їх тематика стала різноманітною, а поетичний синтаксис збагаченим.

Появилися твори-нариси, твори-етюди, твори-сповіді, оповідання з обрамленням, які засвідчили неабиякий хист окремих ліцеїстів. Збільшилася і кількість учасників.

З року в рік члени журі зазначували зростання майстерності творів, окрім 1, 2, 3 місць вирішили нагороджувати учасників, творча робота яких найбільше сподобалася ліцеїстам. Для цього у мережі створено сайт ліцею, де публікуються всі твори, і шляхом голосування визначається володар номінацій “Приз читацьких симпатій”. Послідовна, цілеспрямована робота кафедри гуманітарних дисциплін дала певні результати.

Появилося бажання у ліцеїстів писати вірші, які згодом використовувалися при проведенні свят, як-от: Перший дзвоник, День учителя, гімн міського фестивалю для неповнолітніх “Я маю право” тощо.

Кілька років тому ліцеїстка Готліб Ярина отримала гран-прі (а було 27 команд з України) на поетичному конкурсі у м. Луцьку.

Ось уже третій рік поспіль твори наших ліцеїстів друкуються у літературному віснику “Первоцвіт”, який видає Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

Стала студенткою, а потім і кандидатом філологічних наук випускниця ліцею Наталяі Ткачик. На філологічний факультет вступила випускниця 2013 року Говзан Софія.

Цьогорічний конкурс підтвердив, що цілеспрямована праця не була даремною. Кількість учасників зросла до 30, з них 26 відібрані до літературного вісника “Записки ФТЛ”.

Переможцями конкурсу стали:

1.   Николин Вікторія          група Л- 33         І

2.   Бойчук Олександра         група Л-32          ІІ

3.   Шевчук Наталія            група Л-33          ІІ

4.   Тарасюк Богдан            група Л-32          ІІ

5.   Бурмай Аліна              група Л-12          ІІІ

6.   Гриник Данило             група Л-34          ІІІ

7.   Драбчук Ірина             група Л-12          ІІІ

8.   Пігач Юлія                група Л-34          ІV

9.   Пеник Христина            група Л-33          IV

 

Твір ліцеїста, якому присуджується Приз читацьких симпатій”.

Буднік Андрій                                група Л-11          І

 

Твори ліцеїстів, які рішенням журі рекомендовані для публікації “Записки ФТЛ”

1.   Данилюк Микола            група Л-11

2.   Козунь Вікторія           група Л-11

3.   Петрова Надія             група Л-11

4.   Присяжнюк Наталія         група Л-11

5.   Кромкач Владислав         група Л-12

6.   Угорчак Христина          група Л-12

7.   Розметанюк Сергій         група Л-13

8.   Душенко Назар             група Л-21

9.   Кімейчук Христина         група Л-22

10.  Чернова Ольга             група Л-22

11.  Павлюк Андріана           група Л-31

12.  Лахорів Наталія           група Л-31

13.  Гільшанський Юрій         група Л-32

14.  Шемрай Ігор               група Л-32

15.  Кузьмич Ярослав           група Л-34

16.  Яремчук Валентина         група Л-34

Цікавим, на наш погляд, є закінченням твору, що отримав «Приз читацьких симпатій», Будніка Андрія (група Л-11)

…Вечоріло. Ми поверталися до хати. Чи здалося мені, чи справді блиснуло світло у вікні? Зайшли до хати – нікого… повечеряли. Тільки приліг я, аж бачу – неясна тінь виходить з-за печі, сідає за прядку, і я навіть бачу, як крутиться колесо. Що це? Потім підійшла до мене, зупинилася на мить, ніби роздивляючись, і знову зникла за піччю. Здалося? Наснилося? Чи то так сильно хотілося побачити в хаті своїх прабабусю і прадідуся? Чи то вони приходили подивитися на нас? Хтозна…

А ліцеїстка групи Л-34 Яремчук Валентина  свій твір закінчує так.

Кожна казка має свій кінець. Правда, тішить, що кожного ранку літо повертається і тішить нас неповторним калейдоскопом вечорів, мрій і надій. Ти чуєш, літо моє! Ти повернешся знову, заховаєшся, а я шукатиму тебе у п’янкому відлунні спеки, у метеликах на квітах, у солодко-медових пахощах, у грайливому вітрі, що цілуватиме мене за плечі. А ти подаруєш мені чисте щастя, тепло і приємну легкість. Я люблю тебе, літо!

Та, думаю, що казка, у яку ми заглибилися, читаючи творчі доробки наших ліцеїстів, не закінчується.

Промайне ще один рік, знову у п’янкому відлунні спеки настане нове літо, а отже і нові твори, нові творчі відкриття ліцеїстів.

Вихор А. М.,

учитель української мови та літератури ФТЛ,

голова журі конкурсу